Darmowa dostawa od 600,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Bike Fitting

 

BIKE FITTING by Retül & Specialized w Synkros

                                                            

   

 

Co to jest i jak wygląda Bike Fitting ?             

Bike Fitting najprościej można powiedzieć jest to znalezienie optymalnej pozycji na rowerze, która pozwoli Tobie jeździć z dużą przyjemnością, wygodnie, efektywnie, z jak największą mocą, jak najmniejszym oporem, bez przeciążeń i kontuzji, szybciej i dalej. Odbywa się to w profesjonalnym Studio BikeFittingu wyposażonym w specjalistyczny sprzęt, przez osobę odpowiednio przeszkoloną i mającą przynajmniej podstawowe doświadczenie kolarskie. Proces przygotowania kolarza jest długi, lecz bardzo ciekawy. 

 

Kolarstwo dla wielu z nas to pasja, przyjemność, zdrowie, rywalizacja, współpraca, zdobywanie nowych doświadczeń, przełamywanie własnych słabości, dobra zabawa, nawiązywanie nowych znajomości i umacnianie starych przyjaźni, poznawanie pięknych dróg i ścieżek do ciekawych miejsc. To wszystko nie musi być na poziomie profesjonalisty, możemy być zaawansowanym amatorem, początkującym szosowcem lub lokalnym zawodnikiem startującym w wyścigach dwa może trzy razy w roku na rowerze MTB. Bike Fitting nie jest tylko dla osób ścigających się, jest on też dla tych, którzy lubią rowerowe kilkuset kilometrowe wyzwania lub wycieczki w nieznane na dwóch kółkach z połową dobytku. Bike Fitting jest również dla osób, które rozpoczynają przygodę z rowerem i chcą sobie kupić coś co będzie spełniało jego wszystkie kolarskie oczekiwania. Dla fittera wiek kolarza nie jest ograniczeniem, a płeć jest wyzwaniem.

Gdy już wiesz czego możesz oczekiwać od profesjonalnego Bike Fittingu, razem możemy przejść przez ten proces. Składa się on z czterech nierozłącznych części. Za nim się spotkamy potrzebny jest kontakt z fitterm po to, aby umówić się na sesje i przekazać informacja w jaki sposób należy się przygotować.

CZĘŚĆ PIERWSZA

Trwa około 20 minut. Jest to wywiad/rozmowa na temat Twojej pasji/przygody związanej z kolarstwem. Zapoznajemy się, mówimy nie tylko o przyjemnościach związanych z rowerami (ile czasu poświęca kolarstwu, na czym najczęściej jeździ, jakie ma sukcesy związane z kolarstwem), ale również o kontuzjach, urazach i innych problemach towarzyszących kolarstwu. W tej części w raz z klientem ustalamy główne cele jakie chce osiągnąć dzięki dopasowaniu roweru do swojego stylu jazdy.

CZĘŚĆ DRUGA

Trwa około 40 minut. Jest to badanie fizyczne klienta ukierunkowane na uprawianie kolarstwa. Badanie to przypomina pierwszą wizytę u fizjoterapeuty. Fitter dokładnie ocenia budowę stóp, kolan, bioder, miednicy, kręgosłupa, barków i rąk. Oceniając szczegółową budowę stóp dopieramy dla nich odpowiednie wsparcie (buty, wkładki w dalszym etapie ustawienie bloków). Badając miednicę między innymi sprawdzamy szerokość rozstawu guzów kulszowych i uwzględniając preferowaną pozycję na rowerze dobieramy odpowiednie siodło. Badający zwraca uwaga na anomalia jak i asymetrie w budowie ciała kolarza. Na przykład jest tu bardzo ważne wychwycenie różnicy w budowie nóg, które będzie się przekładało na jakość kręcenia korbą. Oprócz budowy wykonuje się tu liczne testy funkcjonalne oceniające zakresy ruchów w stawach kończyn dolnych i górnych oraz ocenia się elastyczność kręgosłupa. Badający szczególną uwagę zwraca również na stabilność stawów kończyn dolnych w układzie stopa, kolano i biodro. Ma to kluczowe znaczenie przy intensywnym pedałowaniu. W tej części pojawiają się pierwsze zalecenia dla badanego najczęściej dotyczące uzupełniających elementów treningu kolarskiego np. ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg, ćwiczenia wzmacniające mięśnie głębokie czy trening poprawiający stabilność.

CZĘŚĆ TRZECIA

Trwa ok 15 minut. Jest poświęcona tylko rowerowi kolarza. Na początku jest zapinany do trenażera na specjalnej platformie. Jest on dokładnie mierzony za pomocą systemu Retül w skład, którego wchodzi specjalistyczna kamera i czujnik wykorzystujący połączenie bluetooth. Za pomocą komputera i oprogramowania Retül V7 można co do 1mm zeskanować/zmierzyć rower. Ma to ogromne znaczenie, gdyż mamy zapisane podstawowe ustawienia roweru, które będą ulegały zmianom zgodnie z oczekiwaniami kolarza. Każda następna wprowadzona zmiana w ostatnim etapie, będzie zapisana w końcowym raporcie. 

CZĘŚĆ CZWARTA

Trwa najdłużej; około 2 godzin. Czas ten jest poświęcony na bardzo dokładne założenie na badanego 16 czujników bluetooth w strategicznych punktach. Dzięki tym czujnikom będziemy mogli w trój wymiarze ocenić pracę kolarza na rowerze. Badany jest oceniany w każdej płaszczyźnie z dwóch stron. Gdy pedałuje system wychwytuje wszystkie istotne parametry: anatomiczne np. szerokość barków, długość ud i podudzi itp; jak i biomechaniczne np. kąt pleców, pracę kolan w stosunku do osi korby, pracę stóp w stosunku do osi pedałów. Te dziesiątki innych parametrów są ze sobą powiązane i mają wpływ na naszą pozycję i pracę na rowerze. Zmieniając długość i nachylenie mostka wpływamy między innymi na ustawienie ramion, barków i pleców. Dobierając odpowiedniej szerokości i kształtu siodło oraz zmieniając jego wysokość i przesunięcie wpływamy między innymi na pracę kolan, bioder i ustawienie pleców. Wszystko to robi się na swoim rowerze podpiętym pod trenażer. Badany wielokrotnie kręci korbą z różną kadencją, obciążeniem jak i w różnych chwytach. Sprawdzana jest jego sylwetka w każdej możliwej sytuacji jaką możemy stworzyć w studio BikeFittingu. Jak widać, każdy parametr ma na coś wpływ, a to przekłada się na komfort i wydajność pracy kolarza. Wszystkie zmiany uwzględniają nie tylko sugestie oprogramowania Retül 7, fittera, ale przed wszystkim odczucia kolarza. Jego zdanie jest ostateczne. Na koniec po dokonaniu odpowiednich zmian, zapisywane są one, a utworzony raport z BikeFittingu przesyłany jest na maila klienta.

PODSUMOWANIE

Sesja BikeFittingu trwa około 4 godzin, a cały proces Fittingu NIE KOŃCZY SIĘ wraz z sesją. Kolarz po wprowadzeniu zmian powinien dać informację zwrotną co do trafności tych zmian w ciągu 2 tygodni. W tym czasie powinien jak najbardziej korzystać z roweru tak samo długo i często jak wcześniej. Wszelkie uwagi może, a wręcz powinien zgłosić fitterowi. W razie czego możemy dokonać bezpłatnie korekt sugerowanych przez klienta, które wynikły podczas jazdy w naturalnych warunkach.

Jest jeszcze jedna rzecz nie zapisana w oprogramowaniu komputerowym. To więź, która zawiązuje się między fitterem, a klientem. Razem należymy do tej samej rowerowej społeczności. Znamy się i spotykamy nie tylko w studio BikeFittingu, ale na szosie, na ścieżce leśnej czy wyścigu.

Koszt pełnego profesjonalnego Fittingu wraz z poprawkami to 700zł. 

W celu umówienia się na usługę Bike Fitting zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub do wizyty w jednym z naszych sklepów w Szczecinie. 

Do zobaczenia!

Paweł Cichocki BikeFitter fizjoterapeuta, kolarz amator.

 

Salon:

91 829 68 46

Szczecin ul. Iwaszkiewicza 20

Sklep: 

91 48 61 280

Szczecin ul 5Lipca 38/2

 

 

pixel